Haluksy leczenie operacja objawy

Haluksy - leczenie operacja objawy

PALUCH KOŚLAWY (łac. hallux valgus) – jest schorzeniem najczęściej wiązanym z chorobami palucha, czyli dużego palca u stopy. Większość pacjentów mówiąc o tej dolegliwości używa po prostu sformułowania „haluks”. Przyczyną szukania pomocy u ortopedy jest deformacja palucha i bóle.

Haluksy objawy

Objawy haluksów polegają na deformacji w postaci nadmiernego odchylenia palucha na zewnątrz stopy, niekiedy w tak dużym stopniu, że powoduje wtórną deformację II palca. Często obserwowany jest stopniowy proces rozwoju choroby, nieco rzadziej zaczyna się on już w młodym wieku, nawet przed 20 rokiem życia. Bóle związane są najczęściej z chodzeniem- pojawiają się w trakcie lub po nim, mogą być wywołane noszeniem określonego obuwia , np. na wysokim obcasie lub z wąskim przodem. Wielu pacjentów z powodu objawów haluksów musi stosować leki przeciwbólowe, niekiedy nawet przez kilka dni. U części pacjentów bóle ustępują samoistnie, po zmianie obuwia lub odpoczynku. Wśród przyczyn występowania palucha koślawego wymienia się najczęściej płaskostopie, szpotawość pierwszej kości śródstopia, zaburzenia równowagi mięśniowej czy też zmiany zwyrodnieniowe, niszczące staw śródstopno- paliczkowy palucha. Nierzadko pacjenci podają rodzinne występowanie „haluksów”, a kobiety chorują zdecydowanie częściej.

Haluksy leczenie

Pacjent, który decyduje się na leczenie haluksów powinien trafić do ortopedy. W gabinecie po zebraniu tzw. wywiadu, czyli opisu przebiegu choroby odbywa się badanie lekarskie. Oceniany jest m. in. kształt stopy, występowanie innych deformacji, stopień koślawości oraz zakres ruchomości stawów. Kolejnym etapem staje się ocena zdjęć rtg, powinny być wykonane w określonych projekcjach, najczęściej tzw. „a-p oraz bocznej”. Niekiedy potrzebne są dodatkowe badania- inne ujęcia rtg, usg czy rezonans  magnetyczny. Po postawieniu rozpoznania pacjentowi proponowane jest leczenie. Jeżeli wskazane jest leczenie operacyjne haluksów współczesna ortopedia dysponuje całym wachlarzem zabiegów- od stosunkowo niewielkiej ingerencji w tkanki miękkie, poprzez pojedynczne zabiegi kostne, na wielopoziomowych i w obrębie wielu kości kończąc. Należy wyraźnie podkreślić, że decyzja o leczeniu haluksów operacyjnie nigdy nie może być podejmowana pochopnie, a leczenie wymaga dobrej współpracy pomiędzy pacjentem i lekarzem. 

Haluksy operacja

Operacja haluksów to skuteczna metoda pozbycia się palucha koślawego. Pozostałe zachowawcze i nieinwazyjne metody, mogą jedynie zwolnić postęp choroby w jej początkowym stadium. Zatem odwlekanie operacji haluksów nie ma sensu, ważny jest moment przeprowadzenia zabiegu- nie może być za wcześnie, nie powinien być za późno. To planowanie musi odbywać się pod kontrolą ortopedy. Sama operacja nie jest bolesna, przeprowadza się ją z wykorzystaniem znieczulenia, a z reguły chodzenie możliwe jest już następnego dnia po operacji. Konieczne jest jednak noszenie specjalnego obuwia odciążającego przód stopy. Przez pierwsze tygodnie po operacji haluksów należy unikać pokonywania większych dystansów oraz w miarę możliwości należy utrzymywać kończyny dolne w górze. Rehabilitację można rozpocząć zaraz po zabiegu. Szybki powrót ruchu w stawach to zalecany krok w celu szybszego powrotu do pełnej sprawności oraz polepszenia efektów operacji.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Lekarska Spółka Partnerska, KRS: 0000626522, NIP: 7811931090, REGON: 364974616 (C) 2016 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.