Pacjenci zgłaszający się do „Halluxduo” z problemem dotyczącym palucha koślawego (łac. hallux valgus) najczęściej wśród głównych problemów wymieniają objawy halluxów - deformację i dolegliwości bólowe.

Halluxy, czyli paluchy koślawe to częsta przypadłość dotykająca głównie kobiet. Do tej pory nie udało się ostatecznie ustalić jednolitej przyczyny pojawienia się tego schorzenia. Objawy halluxów to przede wszystkim widoczne gołym okiem postępujące zniekształcenie stopy – paluch odchyla się na zewnątrz stopy, w stronę pozostałych palców. Można zaobserwować przy okazji zwichnięcie lub podwinięcie stawów. Takie ustawienie palucha nazywa się ustawieniem koślawym. Zniekształcenia te sprawiają, że stopa zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy: ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, pogorszeniu ulega wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, paluch w czasie chodu przestaje być mocnym punktem podparcia, osłabieniu ulegają mięśnie słabsze, a nadmiernie przeciąża się zewnętrzna krawędź stopy.

Koślawość z reguły nasila się stopniowo, choć bywają przypadki błyskawicznego, mierzonego w miesiącach rozwoju choroby. Bóle początkowo pojawiają się podczas chodzenia w określonym obuwiu (np. wąskie czubki, but na obcasie), ustępują po odpoczynku, w miarę pogarszania się stanu stopy okresy bez bólu są coraz rzadsze, niekiedy wymagają przyjmowania leków przeciwbólowych.

Częstym tematem są także trudności z doborem wygodnego, nie powodującego bólu obuwia czy konieczność kupowania butów o większym rozmiarze.

Do typowych objawów halluxów dostrzeganych przez pacjentów należy też pogrubienie okolicy przyśrodkowej stawu śródstopno- paliczkowego palucha, nierzadko z współistniejącymi zmianami zapalnymi uciskanej przez but skóry i tkanek położonych głębiej. W wielu wypadkach koślawości palucha towarzyszy płaskostopie poprzeczne.

W przeważającej większości trafiacie Państwo do naszych gabinetów już po próbach leczenia zachowawczego, czyli nieoperacyjnego. Można do nich zaliczyć unikanie wąskiego obuwia, noszenia butów na wysokim obcasie, stosowanie różnego rodzaju wkładek czy zabiegów fizjoterapeutycznych.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Lekarska Spółka Partnerska, KRS: 0000626522, NIP: 7811931090, REGON: 364974616 (C) 2016 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.