bunionette

Bunionette

BUNIONETTE to zmiana obserwowana w okolicy zewnętrznej części stopy, w okolicy najmniejszego  palca. Można ją porównać do lustrzanego odbicia obrazu „palucha koślawego”. Deformacja V kości śródstopia powoduje pogrubienie obrysów stopy i dolegliwości bólowe- związane z chodzeniem i noszeniem określonego obuwia, powodującego ucisk na zmianę.     

Wśród przyczyn „bunionette”, zwanej inaczej „chorobą krawców” (układali w określony, skrzyżowany sposób stopy podczas pracy) wymienia się najczęściej urazy, zmiany przeciążeniowe, zaburzenia ścięgien i mięsni czy wadliwe ustawienie V kości śródstopia.

Podczas badania w gabinecie lekarskim zwraca uwagę odczyn zapalny, pogrubienie tkanek i ułożenie piątego palca w stronę czwartego. Na zdjęciach rtg często obserwuje się pogrubienie w części dalszej V kości śródstopia, które bywa główną przyczyną dolegliwości.

Leczenie Bunionette

Leczenie zachowawcze polega na noszeniu wygodnego obuwia, unikaniu ułożeń stopy, które powodują ucisk zmienionej okolicy i pielęgnacji skóry w miejscu zmiany. Leczenie operacyjne bunionette obejmuje zabiegi naprawcze w zakresie tkanek miękkich, usuwanie zmian kostnych i plastykę, podobną do stosowanej w przypadku „palucha koślawego”.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Spółka Lekarska (C) 2024 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.