PALEC MŁOTECZKOWATY to deformacja, która może występować razem z paluchem koślawym, jak i w izolowany sposób. Dotyczy palca 2-5, najczęściej palca 2 i 3. Analogicznie jak w przypadku palca młotkowatego przyczyną dolegliwości jest zgięciowe ustawienie palca w stawie międzypaliczkowym dalszym (palec młotkowaty- w stawie bliższym).

Pacjenci cierpią z powodu bólu wywołanego pogrubieniem w okolicy grzbietowej stawu, problemem staje się także dobór obuwia, które pozwala na uniknięcie podrażniania zmienionej chorobą skóry (widoczne na zdjęciu).

Tak, jak w przypadku palca młotkowatego, tak i tu wśród przyczyn należy wymienić urazy, przykurcze ścięgien, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wydłużone kości śródstopia, RZS oraz uciskanie przez koślawy paluch.

Wachlarz metod leczenia operacyjnego zawiera zabiegi w obrębie tkanek miękkich i kości śródstopia, stawów śródstopno - paliczkowych, paliczków i stawów międzypaliczkowych, dobierane i łączone w zależności od indywidualnych wskazań.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Spółka Lekarska (C) 2024 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.