halluxy objawyPacjenci zgłaszający się do „Halluxduo” z problemem dotyczącym palucha koślawego (łac. hallux valgus) najczęściej wśród głównych problemów wymieniają objawy halluxów - deformację i dolegliwości bólowe.

Objawy haluksów polegają na deformacji w postaci nadmiernego odchylenia palucha na zewnątrz stopy, niekiedy w tak dużym stopniu, że powoduje wtórną deformację II palca. Często obserwowany jest stopniowy proces rozwoju choroby, nieco rzadziej zaczyna się on już w młodym wieku, nawet przed 20 rokiem życia. Bóle związane są najczęściej z chodzeniem- pojawiają się w trakcie lub po nim, mogą być wywołane noszeniem określonego obuwia , np. na wysokim obcasie lub z wąskim przodem. Wielu pacjentów z powodu objawów haluksów musi stosować leki przeciwbólowe, niekiedy nawet przez kilka dni. U części pacjentów bóle ustępują samoistnie, po zmianie obuwia lub odpoczynku. Wśród przyczyn występowania palucha koślawego wymienia się najczęściej płaskostopie, szpotawość pierwszej kości śródstopia, zaburzenia równowagi mięśniowej czy też zmiany zwyrodnieniowe, niszczące staw śródstopno- paliczkowy palucha. Nierzadko pacjenci podają rodzinne występowanie „haluksów”, a kobiety chorują zdecydowanie częściej.

Koślawość z reguły nasila się stopniowo, choć bywają przypadki błyskawicznego, mierzonego w miesiącach rozwoju choroby. Bóle początkowo pojawiają się podczas chodzenia w określonym obuwiu (np. wąskie czubki, but na obcasie), ustępują po odpoczynku, w miarę pogarszania się stanu stopy okresy bez bólu są coraz rzadsze, niekiedy wymagają przyjmowania leków przeciwbólowych.

Częstym tematem są także trudności z doborem wygodnego, nie powodującego bólu obuwia czy konieczność kupowania butów o większym rozmiarze.

Do typowych objawów halluxów dostrzeganych przez pacjentów należy też pogrubienie okolicy przyśrodkowej stawu śródstopno- paliczkowego palucha, nierzadko z współistniejącymi zmianami zapalnymi uciskanej przez but skóry i tkanek położonych głębiej. W wielu wypadkach koślawości palucha towarzyszy płaskostopie poprzeczne.

W przeważającej większości trafiacie Państwo do naszych gabinetów już po próbach leczenia zachowawczego, czyli nieoperacyjnego. Można do nich zaliczyć unikanie wąskiego obuwia, noszenia butów na wysokim obcasie, stosowanie różnego rodzaju wkładek czy zabiegów fizjoterapeutycznych.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Lekarska Spółka Partnerska, KRS: 0000626522, NIP: 7811931090, REGON: 364974616 (C) 2016 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.