Oto kolejny odcinek anatomii stopy w wydaniu dotyczącym „halluksów”, czyli po prostu paluchów. Tak bowiem nazywa się każdy duży palec u stopy, bez względu na to, czy jest zdrowy, czy lub chory. Większość problemów z paluchami albo zaczyna się, albo mocno związanych jest z pierwszym stawem śródstopno - paliczkowym (MTP).

Staw MTP I (metatarsophalangeal joint) to połączenie pierwszej kości śródstopia z paliczkiem podstawnym, czyli tzw. bliższym palucha. Powierzchnie stawowe są pokryte chrząstką, a tworzą je głowa I kości śródstopia oraz podstawa paliczka bliższego palucha.

Staw utrzymywany jest przez torebkę stawową, a od wewnątrz wyściela go błona maziowa, która m. in. odpowiedzialna jest za produkcję tzw. mazi stawowej. Torebkę stawową wzmacniają więzadła poboczne (od jednej i drugiej strony), więzadło podeszwowe i więzadło poprzeczne głębokie śródstopia, które łączy głowy I i II kości śródstopia.

Od strony podeszwowej stawu MTP I znajdują się dwie trzeszczki, przypominające na zdjęciu rtg dwa groszki. Ich funkcja prawdopodobnie (tak, tak - medycyna wszystkiego jeszcze nie wie!) polega na zmniejszaniu tarcia.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Spółka Lekarska (C) 2024 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.