Palec młotkowaty - Leczenie, Operacja

Palec młotkowaty - leczenie operacja

PALEC MŁOTKOWATY - schorzenie polegające na ułożeniu palca stopy w przykurczu zgięciowym w bliższym z dwóch stawów międzypaliczkowych. Może dotyczyć każdego palca oprócz pierwszego, typowo lokalizuje się w obrębie palca drugiego. Najczęściej deformacja narasta stopniowo, pojawiający się od górnej strony palca odcisk staje się coraz twardszy i wchodzi w konflikt z obuwiem, powodując bóle i stany zapalne.

Bardzo często przyczyną palca młotkowatego jest nasilona koślawość palucha, który uciska lub niejako podnosi drugi palec, dlatego leczenie tej postaci wymaga połączonego zabiegu korekcji koślawości palucha i usunięcia przykurczu w stawie międzypaliczkowym palca II. Do innych częstych  przyczyn tego schorzenia należą urazy, przykurcze ścięgien, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wydłużone kości śródstopia czy RZS.

Pacjenci zgłaszają się do ortopedy głownie z powodu dolegliwości bólowych i trudności z doborem obuwia. Badanie lekarskie zawiera takie elementy jak uzyskanie dokładnego opisu choroby, ocenę budowy i funkcjonowania stopy oraz analizę badań obrazowych, jak zdjęcia rtg lub ewentualnie innych - usg, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Po ustaleniu rozpoznania proponowane jest leczenie.

 

 

Palec młotkowaty - leczenie

Leczenie palca młotkowatego zaczyna się z reguły od ćwiczeń. We wstępnym stadium choroby lekarz zaleca wykonywanie ćwiczeń, mających poprawić lub utrzymać  zakres ruchu w obrębie przykurczonych palców. Może też zalecić noszenie specjalnego obuwia z płaskim obcasem oraz obszernym noskiem. Ponadto zaleca się stosowanie specjalnych ortez i osłon z miękkiego tworzywa, które mają na celu chronić okolicę grzbietową stawu międzypaliczkowego. Jeśli mimo tych działań deformacja postępuje, jedynym wyjściem leczenia palca młotowatego pozostaje leczenie operacyjne.

Palec młotkowaty - operacja


Operacja palca młotkowatego polega na przecięciu skóry i kolejno tkanek leżących głębiej. Miejsce cięcia zależy od wskazań i planu zabiegu, ustalanego wcześniej. Operacja może dotyczyć np wydłużenia ścięgien mięśni prostowników palców, uwolnienia przykurczonych tkanek miękkich, plastyki w obrębie tkanki kostnej- kości śródstopia lub paliczków. Często wykonuje się operacje, łączące kilka tych procedur. Możliwe są też zabiegi o typie endoprotezoplastyki, z użyciem implantów. Taki implant wykonany jest najczęściej ze stopu tytanu z niewielką domieszką niklu. Choć operacja palca młotkowatego jest złożona, poruszanie się na własnych nogach jest możliwe nawet następnego dnia po operacji.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

HALLUXDUO Piotr Krawczuk i Marcin Popow Lekarska Spółka Partnerska, KRS: 0000626522, NIP: 7811931090, REGON: 364974616 (C) 2016 Wykonanie strony - Abrigo IT, Bartosz Stachowiak, tel. 505 225 181 / JoomlaXTC

All images and logos are copyrighted to their respective owners.